Path 12

Daugavpilī atklāta mākslinieka Miķeļa Mūrnieka darbu sērija

2023. gada 29. jūnijs

Daugavpilī atklāta mākslinieka Miķeļa Mūrnieka darbu sērija Šodien slēgts. Iedvesmojoties no Imanta Ziedoņa darba Es, cilvēks, pasaulē, mākslinieks Miķelis Mūrnieks savos darbos Daugavpils pilsētvidē runā par pilsētu iedzīvotājiem, kuri ēku pirmo stāvu logus izvēlas aizsegt.

Pilsētvides objektu izmantošana un to rekontekstualizācija ir klātesoša autora mākslinieciskajā daiļradē jau kopš darbības pirmsākumiem. Mākslinieks Miķelis Mūrnieks ar pieciem pilsētvides objektiem Daugavpilī aktualizē jautājumu par to, cik patiesībā ir bīstami uzgriezt muguru pilsētām ar lielu mazākumtautību īpatsvaru. Žalūziju kompozīcijas uz ēku fasādēm atgādina simboliskus logus, kas rada cerību, ka kādu dienu tās atvērsies un ielaidīs gaismu iedomātajā telpā, kurā visi kopā dzīvojam. “Paradoksāli, lai pasargātos no nevēlamā, notiek atsvešināšanās no ikdienišķā. Brīdī, kad mūsu austrumu kaimiņš neizbēgami radījis trauksmainības sajūtu par mūsu valsts drošību, aktualizējās jautājums par dzīvi reģionos, kur mazākumtautību īpatsvars un austrumu ietekme ir lielāka nekā galvaspilsētā. Pilsētas mūros stiprināto žalūziju kompozīciju mērķis ir atgādināt par to, vai spējam sadzīvot un integrēt mazākumtautības mūsu valsts ikdienā,” stāsta Miķelis Mūrnieks.

Miķeļa Mūrnieka darbi Šodien slēgts ir noslēdzošā laikmetīgo mākslas darbu sērija, kurus veido Imanta Ziedoņa fonda Viegli izglītības iniciatīva Ziedoņa klase sadarbībā ar fondu Mākslai vajag telpu. Kopā ar mākslinieku Miķeli Mūrnieku, Ziedoņa klases un fonda Mākslai vajag telpu komandām un Daugavpils gidu Artūru Fišeru darbu atklāšana organizēta kā īpaša pastaiga pa Daugavpili, tādejādi mudinot pilsētas iedzīvotājus baudīt laikmetīgo mākslu esot ceļā. Kopumā Daugavpilī var apskatīt piecus mākslas darbus pa visu pilsētu. Tie atrodas:

  • Krišjāņa Valdemāra ielā 13 uz Daugavpils valstspilsētas pašvaldības iestādes Kultūras pārvalde;
  • Nikolaja ielā 9 uz mākslas galerijas Baltais zirgs fasādes;
  • Rīgas ielā 2 pie Augšdaugavas novada domes ēkas ieejas;
  • Saules ielā 7 uz Daugavpils pilsētas Bērnu un jauniešu centra Jaunība fasādes;
  • Cietokšņa ielā 61 pie ieejas Sporta bāzē Boksa zāle.

“Daugavpilī izdevās realizēt vairāku mākslas darbu sēriju, kas runā par aktuālu tēmu gan daugavpiliešiem, gan citiem Latvijas iedzīvotājiem. Noslēgšanās un norobežošanās īpaši aktuāla jauniešiem, kad pēdējo gadu trauksmainie notikumi – pandēmija un karš – atstājuši būtiskas sekas uz mentālo veselību un saskarsmi. Ceru, ka šī mākslas darbu sērija iedvesmos Daugavpils iedzīvotājus doties pastaigā un izzināt savu pilsētu, reizē piedzīvojot laikmetīgo mākslu,” stāsta Ziedoņa klases vadītāja Elizabete Pavlovska.

 

Ziedoņa klase realizē starptautisku Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta programmas projektu, kurā izglīto sabiedrību kopumā, bērnu un jauniešu auditoriju par laikmetīgo mākslu. Līdz šim atklāti mākslas darbi arī citās Latvijas pašvaldībās – Talsos, Smiltenē, Ādažos un Jelgavā. Plašāka informācija par visām Ziedoņa klases un starptautiskā projekta aktivitātēm pieejama sociālajos tīklos Facebook  un Instagram.

Imanta Ziedoņa fonds Viegli, Ziedoņa klase realizē projektu Es, cilvēks, pasaulē laikmetīga kultūras procesa veicināšanas instruments (projekta Nr. EEZ/2021/1/28) ar Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta 2014. – 2021. gada perioda programmas Vietējā attīstība, nabadzības mazināšana un kultūras sadarbība atklātā konkursā Atbalsts profesionālās mākslas un kultūras produktu radīšanai bērnu un jauniešu auditorijai gūto atbalstu.

Strādājam kopā zaļai, konkurētspējīgai un iekļaujošai Eiropai!