Path 12

Jānis Šneiders “Tiešraide”

2023. gada 24. maijs

Sienas gleznojums veidots, iedvesmojoties no Imanta Ziedoņa grāmatā Es, cilvēks, pasaulē paustās idejas par visām dzīvajām būtnēm kā radiem. Citējot Imantu Ziedoni: “Visi mēs te vienā pasaulē esam radušies, un esam tāpēc pat tādi kā radi. Tā mums vienam pret otru arī jāizturas.”

Mākslinieks Jānis Šneiders par murāli Tiešraide:

“Putni veiksmīgi adaptējušies dzīvei pilsētā. Mūsdienās pilsētas tiem ir kļuvušas par pārpilnības ragiem – Japānā kraukļi uz ielām izliek valriekstus, lai pāri braucošās mašīnas salauztu riekstu čaulas, Austrālijā ir fiksēti vairāki gadījumi, kuros žagatas ligzdas darināšanai izmanto nozagtus metāla drēbju pakaramos. Esmu fiksējis, kā no caurumiņa A burta vidū vārdā LAIMĒTAVA galvu izbāž zvirbulis. Putni, tāpat kā visa dzīvā radība, ir mūsu kaimiņi, tādēļ murālī mājas siena kļūst par debesu skatuvi putnu dzīvei – no mums atšķirīgai, bet ne mazāk vērtīgai. Zilajās debesīs iekārtais putnu namiņš ir istaba jauniem, čivinošiem kaimiņiem, kas laipni aicināti apmesties kopā ar pārējiem mājas iedzīvotājiem. Namiņš kļūst par gaidu objektu – kas, kad un vai tajā kāds iemitināsies? Varbūt mājiņā risināsies ziepju operas cienīgi notikumi? Pat ja tajā neviens neradīs vietu ģimenes dzīvei, tas var kalpot arī kā labs patvērums no lietus, saules vai citiem putniem. Debesu siena ir pauze, atpūta nogurušam skatienam ar potenciālu putnu dzīves izrādes elementu.”

Kontrastu starp īstajām debesīm virs galvas un iluzorajām uz sienas var novērot katru dienu – tas ir, starp mainīgo un sastingušo, it kā siena būtu debesu atlūza – nokritusi un zemē iedūrusies kādas skaistu mākoņu dienas lauska. Kad līs lietus vai kad debesis viscaur klās lielais pelēkais mākonis, zilo debesu siena būs tam visam par spīti. Saulainā dienā spārnos pacelsies uz jumta sasēdušie putni, tad gleznotajās debesīs lidos putnu mestās ēnas.

Debesis ir brīvības, miera, sapņu, cerības un arī auglības simbols, un māja tajās – tā var būt arī mūsu. Murālis ir aicinājums uz mieru un saticību, mums visiem dzīvojot zem viena jumta – Zemes debesjuma.

 

Imanta Ziedoņa fonds Viegli, Ziedoņa klase realizē projektu “Es, cilvēks, pasaulē” laikmetīga kultūras procesa veicināšanas instruments (projekta Nr. EEZ/2021/1/28) ar Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta 2014. – 2021. gada perioda programmas Vietējā attīstība, nabadzības mazināšana un kultūras sadarbība atklātā konkursā Atbalsts profesionālās mākslas un kultūras produktu radīšanai bērnu un jauniešu auditorijai gūto atbalstu.
Strādājam kopā zaļai, konkurētspējīgai un iekļaujošai Eiropai!