Path 12

Atklāts mākslinieka Jāņa Šneidera murālis Jelgavā

2023. gada 23. maijs

Uz Jelgavas Centra pamatskolas fasādes, Uzvaras ielā 10, Jelgavā atklāts mākslinieka Jāņa Šneidera murālis jeb sienas gleznojums Tiešraide. Murālis veltīts dabas tēmai un vēsta par pasaules kārtību, kur esam atkarīgi viens no otra – esam šajā pasaulē kā radi.

Jāņa Šneidera mākslas darbs Tiešraide ir viens pieciem lielformāta mākslas darbiem, kurus veido Imanta Ziedoņa fonda Viegli izglītības iniciatīva Ziedoņa klase sadarbībā ar fondu Mākslai vajag telpu. Uz aptuveni 6m x 13m lielās Jelgavas Centra pamatskolas sienas murāli tehniski realizēja grafiti mākslinieks KIWIE. Sienas gleznojumā atainotā dabas tēma vēsta par putniem, kuri ir veiksmīgi adaptējušies dzīvei pilsētā. “Murālī esošais namiņš kļūs par interaktīvu gaidu objektu, uzdodot jautājumus – kas, kad un vai tajā kāds iemitināsies? Putnu būrītis īpaši paredzēts strazdiem, un tieši atklāšanas dienā mēs jau pirmos ziņkārīgos redzējām! Ir skaists kontrasts starp īstajām debesīm virs galvas un iluzorajām uz sienas, starp mainīgo un sastingušo. It kā siena būtu debesu atlūza – nokritusi un zemē iedūrusies kādas mākoņainas dienas lauska,” sienas gleznojuma ideju izklāsta Jānis Šneiders. Pēc murāļa svinīgās atklāšanas skolēni piedalījās radošajā darbnīcā kopā ar mākslinieku un radīja savas debesu kartes.

“Prieks, ka laikmetīgā māksla ienāk tieši Jelgavā un turpmāk pilsētas iedzīvotāji, īpaši Centra pamatskolas skolēni katru dienu varēs novērot šī mākslas darba dzīvi, piedalīties tajā. Jāņa Šneidera izvirzītā tēma par pasaules lietu kārtību un dzīvību uz šīs zemes ir ļoti sirsnīga un aktuāla,” stāsta Ziedoņa klases vadītāja Elizabete Pavlovska. Ziedoņa klase realizē starptautisku Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta programmas projektu, kurā izglīto bērnu un jauniešu auditoriju par laikmetīgo mākslu. Līdz šim atklāti sienas gleznojumi arī citās Latvijas pašvaldībās – mākslinieces Luīzes Rukšānes darbs Par atcerēšanos uz Smiltenes kultūras nama sienas, mākslinieces Zīles Ziemeles sienas gleznojums Kopā, kas rotā Talsu mākslas skolas fasādi, un mākslinieces Ances Eikenas murālis Tādi kā radi uz Ādažu vidusskolas sienas. Plānots, ka šopavasar Ziedoņa klase atklās vēl vienu murāli kādā Latgales reģiona pilsētā un kultūrizglītības nodarbības skolēniem par laikmetīgo kultūru.

Plašāka informācija par visām Ziedoņa klases un starptautiskā projekta aktivitātēm pieejama sociālajos tīklos Facebook un Instagram.

 

Imanta Ziedoņa fonds Viegli, Ziedoņa klase realizē projektu “Es, cilvēks, pasaulē” laikmetīga kultūras procesa veicināšanas instruments (projekta Nr. EEZ/2021/1/28) ar Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta 2014. – 2021. gada perioda programmas Vietējā attīstība, nabadzības mazināšana un kultūras sadarbība atklātā konkursā Atbalsts profesionālās mākslas un kultūras produktu radīšanai bērnu un jauniešu auditorijai gūto atbalstu.

Strādājam kopā zaļai, konkurētspējīgai un iekļaujošai Eiropai!