Path 12

Jelgavas Centra pamatskolā viesojas “Ziedoņa klase”

2023. gada 18. aprīlis

14. aprīlī pie Jelgavas Centra pamatskolas 2. klašu skolēniem viesojās Imanta Ziedoņa fonda Viegli izglītības iniciatīvas Ziedoņa klase komanda. Ziedoņa klase Eiropas Ekonomikas zonas projekta ietvaros mēģināja noskaidrot, ko dažāda vecuma bērni un jaunieši domā par laikmetīgo mākslu un kultūru, un diskutēja par to, kā vislabāk būtu gūt zināšanas par šo tēmu. Jelgavas Centra pamatskolā noritēja ceturtā radošā darbnīca Latvijas skolēniem, kurā piedalījās eksperts darbā ar jauniešiem Artūrs Jenots un kāds jaunais mākslinieks, šoreiz – Jānis Šneiders.

Darbnīcā, kuru vadīja Artūrs Jenots, bērni diskutēja, kas ir māksla un ar ko atšķiras laikmetīgā māksla. Artūrs izmantoja dažādas radošas improvizācijas metodes, spēļošanu, lai sarunātos ar mazāko klašu skolēniem par laikmetīgo mākslu un kultūru, kā arī mācīšanās veidiem, kā bērni sākumskolā vēlētos šo tēmu apgūt. Skolēni atzina, ka vēlas paši brīvi darboties, lai saprastu, kas ir un kas nav māksla. Jaunāko klaušu audzēkņi ar prieku iemēģinātu rokas un galvas dažādos radošos procesos, gan zīmējot un visādi citādi darbojoties praktiski, gan pieredzot mākslas izpausmes kopā ar māksliniekiem, izstāžu veidotājiem un skolotājiem.

Skolēniem bija iespēja klātienē iepazīties ar mākslinieku Jāni Šneideru, kurš šajā pavasarī uz Jelgavas Centra pamatskolas fasādes radīs laikmetīgu mākslas darbu, murāli Jelgavas valstspilsētai. Murālis uz skolas sienas būs veltīts dabas tēmai, tādēļ mākslinieks Jānis Šneiders darbnīcā ar bērniem izvēlējies aktualizēt dabas un tieši putnu tēmu. Darbnīcas ievadā mākslinieks iepazīstināja skolēnus ar dažiem Latvijā sastopamajiem putniem un eksotiskajiem silto zemju putniem. Iedvesmojoties no pasaules mums apkārt, mazie censoņi zīmēja savu mīļāko vai pašu izdomāto putnu, ko vēlāk visi salika kopīgā klases putnu kāsī. Daži no otrās klases skolēniem iemēģināja roku papīra locīšanas mākslā un izveidoja savus lidojošos putnus, kurus pēc tam palaida pirmajā lidojumā. Darbnīcas noslēgumā klasesbiedri pāros veidoja putnu barotavas, kuras izvietot skolas pagalmā, lai sagaidītu un sveicinātu visus pavasara vēstnešus.

“Lai arī jaunāko klašu skolēni vēl īsti nevar precīzi noformulēt, kā tieši vēlētos apgūt laikmetīgās mākslas tematus skolas solā, šī darbnīcu diena bija mums ļoti vērtīga. 2. klašu skolēni bija radoši, bērni ne tikai lieliski atvērās mūsu darbnīcu laikā, bet arī radīja visdažādākos putnus un ar prieku veidoja putnu barotaviņas no dabīgajiem materiāliem. Sadarbība ar Jelgavas valstspilsētu un Jelgavas Centra pamatskolu ir veiksmīga, un man prieks, ka visas iesaistītās puses ir atvērtas jauniem izaicinājumiem un laikmetīgās mākslas ienākšanai pilsētā,” tā par radošajām darbnīcām stāsta Ziedoņa klases vadītāja Elizabete Pavlovska.

Plānots, ka šogad notiks vēl viena radošā darbnīca kādā no Latgales reģiona pilsētām, kurā Eiropas Ekonomikas zonas projekta ietvaros šopavasar latviešu jaunais mākslinieks radīs sienas gleznojumu. Vairāk par Eiropas Ekonomikas zonas projektu “Es, cilvēks, pasaulē” laikmetīga kultūras procesa veicināšanas instruments var uzzināt Ziedoņa klases sociālajos tīklos Facebook un Instagram.

Imanta Ziedoņa fonds Viegli, Ziedoņa klase realizē projektu “Es, cilvēks, pasaulē” laikmetīga kultūras procesa veicināšanas instruments (projekta Nr. EEZ/2021/1/28) ar Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta 2014. – 2021. gada perioda programmas Vietējā attīstība, nabadzības mazināšana un kultūras sadarbība atklātā konkursā Atbalsts profesionālās mākslas un kultūras produktu radīšanai bērnu un jauniešu auditorijai gūto atbalstu.

Strādājam kopā zaļai, konkurētspējīgai un iekļaujošai Eiropai!