Path 12

Ādažu vidusskolā viesojas “Ziedoņa klase”

2023. gada 9. februāris

31. janvārī pie Ādažu vidusskolas 5. klasēm viesojās Imanta Ziedoņa fonda Viegli izglītības iniciatīvas Ziedoņa klase komanda. Ziedoņa klase Eiropas Ekonomikas zonas projekta ietvaros mēģināja noskaidrot, ko dažāda vecuma jaunieši domā par laikmetīgo mākslu un kultūru un diskutēja par to, kā vislabāk būtu gūt zināšanas par šo tēmu. Ādažu vidusskolā noritēja trešā radošā darbnīca Latvijas skolēniem, kurā piedalījās eksperts darbā ar jauniešiem Artūrs Jenots un kāds jaunais mākslinieks, šoreiz – Ance Eikena.

Darbnīcā, kuru vadīja Artūrs Jenots, jaunieši diskutēja, kas ir māksla un ar ko atšķiras laikmetīgā māksla. Artūrs izmantoja dažādas radošas improvizācijas metodes, lai sarunātos ar skolēniem par laikmetīgo mākslu un kultūru, kā arī mācīšanās veidiem, kā jaunāko klašu skolēni vēlētos šo tēmu apgūt. Jaunieši atzina, ka liela nozīme ir tam, ka mākslu ļauj apgūt brīvā veidā – neliekot vērtējumus, radot nepiespiestu atmosfēru mācību procesā, padarot mācīšanos skolēniem saistošu.

Skolēniem bija arī iespēja klātienē iepazīties ar mākslinieci Anci Eikenu, kura uz Ādažu skolas sienas radījusi murāli Tādi kā radi. Skolēni uzdeva sev interesējošos jautājumus par mākslas darbu un, iedvesmojoties no murālī atainotās tēmās – ģimeņu dažādība, radīja savus mākslas darbus. Māksliniece Ance Eikena iepazīstināja jauniešus arī ar dažādiem mūsdienu māksliniekiem un viņu darbiem. 5. klašu skolēnu uzdevums bija ar ūdenskrāsām uzzīmēt savu ģimeni kā ziedus. Sarunās pēc praktiskās darbošanās jaunieši atzina, ka darbnīcas laikā pārvarēja savas bailes no gleznošanas un saprata, cik dažādi var interpretēt mākslu, kā arī to, cik dažādās tehnikās var radīt mākslas darbu.

“Lai arī jaunāko klašu skolēni vēl īsti nevar precīzi noformulēt, kā tieši vēlētos apgūt laikmetīgās mākslas tematus skolas solā, šī darbnīca mums bija ļoti pamācoša. Ādažu vidusskolas 5. klašu skolēni bija ļoti radoši un atvērti mākslas izpausmēm. Jaunieši ar prieku pauda savas domas un emocijas caur mākslu, ar akvareļiem gleznojot savas ģimenes portretus kā ziedus. Guvām ieskatu gan par to, ko jaunieši jau zina par mākslu, tās dažādajām tehnikām, un kultūru, gan par to, ko viņi vēlētos vēl uzzināt un piedzīvot,” tā par radošajām darbnīcām stāsta Ziedoņa klases vadītāja Elizabete Pavlovska.

Plānots, ka šogad notiks vēl divas radošās darbnīcas Zemgales un Latgales pilsētās, kurās Eiropas Ekonomikas zonas projekta ietvaros šopavasar jaunie mākslinieki radīs sienas gleznojumus. Vairāk par Eiropas Ekonomikas zonas projektu “Es, cilvēks, pasaulē” laikmetīga kultūras procesa veicināšanas instruments var uzzināt Ziedoņa klases sociālajos tīklos Facebook un Instagram.

 

Imanta Ziedoņa fonds Viegli, Ziedoņa klase realizē projektu “Es, cilvēks, pasaulē” laikmetīga kultūras procesa veicināšanas instruments (projekta Nr. EEZ/2021/1/28) ar Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta 2014. – 2021. gada perioda programmas Vietējā attīstība, nabadzības mazināšana un kultūras sadarbība atklātā konkursā Atbalsts profesionālās mākslas un kultūras produktu radīšanai bērnu un jauniešu auditorijai gūto atbalstu.

Strādājam kopā zaļai, konkurētspējīgai un iekļaujošai Eiropai!