Path 12

Ance Eikena “Tādi kā radi”

2022. gada 2. novemberis

“Visi mēs te vienā pasaulē esam radušies un tāpēc pat tādi kā radi. Tā mums vienam pret otru jāizturas.”
(Imants Ziedonis, ES, CILVĒKS, PASAULĒ, Rīga, 1993)

Murāļa galvenais elements ir Dortmaņa lobēlijas ziedi, kurus var uzskatīt par vienu no Latvijas dabas dārgumiem. Šis aizsargājamais ūdensaugs ir īpaši tīru ezeru indikatorsuga, un tieši tāpēc tas visvairāk ir sastopams Latvijas tīrākajos ezeros, kas atrodas Ādažu novadā – Ummī  Carnikavas pagasta Lilastes ciemā un Mazuikā Ādažu pagastā. Kopš 2022. gada 27. janvāra šis augs rotā arī Ādažu ģērboni, kur divi lobēlijas ziedi ģerbonī sargā trešo – mazo, trauslo, vēl neizplaukušo pumpuru. Novada mājaslapā vēstīts, ka tas ir ģimenes (tēvs, māte, bērns) simbols, kas Ādažu novadā ir mūžīga vērtība.

Māksliniece Ance Eikena par murāli Tādi kā radi:

“Mani ļoti aizkustināja šis ģimenes simbols, kur lielie ziedi, divi vecāki, sargā un rūpējas par mazo pumpuru, bērnu, taču domāju, ka mums katram ir pazīstamas ģimenes, kurās nav šāds ģimenes modelis. Tā kā murālis rotās skolas ēku, atcerējos savus skolas gadus, kad liels pārdzīvojums bija vecāku šķiršanās un bija sajūta, ka es un mana ģimene ir kādā veidā sliktāka tikai tādēļ, ka neatbilda ne vienmēr iespējamiem standartiem. Atceros klasesbiedrus, kurus audzināja vecmāmiņas, un puisi, kas nāca no desmit bērnu audžu ģimenes. Diemžēl ļoti bieži notiek arī tā, ka mazajam pumpuram ir jāizaug daudz agrāk un jāmācās parūpēties par sevi pašam, bez vecāku siltuma un rūpēm. Dažkārt mazajiem ir jārūpējas par lielajiem. Ģimene ir ģimene tik daudz dažādās variācijās, gluži kā dabā, kur neviens augs nav identisks otram. Es domāju, ka pasaule būtu stipri labāka vieta, ja jau kopš agra vecuma mums mācītu būt iecietīgākiem un pieņemt atšķirīgo, bez tā vispār pasaule nevar doties uz priekšu. Šis pieņemšanas jautājums ir ļoti aktuāls tieši pusaudža gados, kad dažkārt ir grūti pieņemt pašam sevi, tu jūties neiederīgs. Tieši tādēļ man šķita svarīgi, lai lobēlijas ziedi murālī ir nedaudz “nepareizi”. Blakus aug gan tāds zieds kā no botānikas grāmatas, gan pilnīgs fantāzijas auglis, iedomu interpretācija. Un visi ir pieņemami, visi ir labi. Pietiekami. Katra ģimene un katrs jaunais, augošais, sevi meklējošais cilvēks.”

 

Imanta Ziedoņa fonds Viegli, Ziedoņa klase realizē projektu “Es, cilvēks, pasaulē” laikmetīga kultūras procesa veicināšanas instruments (projekta Nr. EEZ/2021/1/28) ar Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta 2014. – 2021. gada perioda programmas Vietējā attīstība, nabadzības mazināšana un kultūras sadarbība atklātā konkursā Atbalsts profesionālās mākslas un kultūras produktu radīšanai bērnu un jauniešu auditorijai gūto atbalstu.

Strādājam kopā zaļai, konkurētspējīgai un iekļaujošai Eiropai!