Path 12

Ādažos atklāts murālis, kas veltīts ģimenēm

2022. gada 20. oktobris

Uz Ādažu vidusskolas sienas, Gaujas ielā 30, atklāts mākslinieces Ances Eikenas sienas gleznojums Tādi kā radi. Murālis Ādažos ir viens no pieciem lielformāta mākslas darbiem, kurus veido Imanta Ziedoņa fonda Viegli izglītības iniciatīva Ziedoņa klase sadarbībā ar fondu Mākslai vajag telpu. Sienas gleznojumi Latvijas reģionos radīti, pateicoties Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta atbalstam.

Sienas gleznojums Tādi kā radi ir veltījums ģimenēm, kas vēsta par to, ka, gluži kā augi dabā, ģimenes var būt ļoti dažādas. Māksliniece Ance Eikena iedvesmojusies no Ādažu novada ģerboņa, kurā attēlots aizsargājamais augs – Dortmaņa lobēlija (Lobelia dortmanna). “Ģērbonī attēloti Lobēlijas ziedi, mamma un tētis, kuri sargā trešo – mazo, trauslo, vēl neizplaukušo pumpuru, bērnu. Mani ļoti aizkustināja ideja par šādu ģimenes simbolu, taču domāju, ka mums katram ir zināms, ka dzīve ne vienmēr ir tik vienkārša. Ģimene var būt visdažādākajās formās un veidolos, visas ģimenes ir pilnīgas un svarīgas. Dažkārt mazajam pumpuram ir jāizaug daudz agrāk un jāmācās parūpēties par sevi pašam, bez vecāku siltuma un rūpēm. Dažkārt vecāku vietā ir vecvecāki, krustvecāki, draugi. Bērni var būt adoptēti, un vecāki var būt šķīrušies. Dažādie un varbūt brīžiem nepareizie Lobēlijas ziedu attēlojumi murālī simbolizē dažādos ģimenes modeļus. Tie aug blakus pavisam dažādi, bet katrs ir pieņemams, pietiekams un vērtīgs,” stāsta Ance Eikena. Pēc sienas gleznojuma atklāšanas, sanākušie piedalījās kolāžu darbnīcā kopā ar mākslinieci, lai radīt savu kolāžu par tēmu “Kāds zieds esi Tu?”.

“Mākslinieces Ances Eikenas darbs ir ļoti aizkustinošs un dziļš. Tādā ģimeniskā pašvaldībā kā Ādaži ir jārunā par iekļaujošu vidi un dažādām ģimenēm atvērtu sabiedrību. Esmu gandarīta, ka caur mākslu varam par šīm tēmām runāt. Šis laikmetīgās mākslas projekts ir notikumu cikls, kurā vēl varam sagaidīt ne mazums pārsteigumu,” stāsta Ziedoņa klases vadītāja Elizabete Pavlovska.

 

Imanta Ziedoņa fonds Viegli, Ziedoņa klase realizē projektu “Es, cilvēks, pasaulē” laikmetīga kultūras procesa veicināšanas instruments (projekta Nr. EEZ/2021/1/28) ar Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta 2014. – 2021. gada perioda programmas Vietējā attīstība, nabadzības mazināšana un kultūras sadarbība atklātā konkursā Atbalsts profesionālās mākslas un kultūras produktu radīšanai bērnu un jauniešu auditorijai gūto atbalstu.

Strādājam kopā zaļai, konkurētspējīgai un iekļaujošai Eiropai!