Path 12

Īpaši Smiltenei radīts sienas gleznojums “Par atcerēšanos”

2022. gada 17. oktobris

Septembra nogalē uz Smiltenes Kultūras centra sienas, Gaujas ielā 1, atklāts pirmais sienas gleznojums Smiltenes novadā. Murāli Par atcerēšanos radījusi māksliniece Luīze Rukšāne, iedvesmojoties no fotogrāfijas, kas tapusi 1910. gadā un kurā fiksēts smilteniešiem iecienītais Tepera ezers. Sienas gleznojumi Latvijas reģionos radīti, pateicoties Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta atbalstam.

Ar gleznojumu Smiltenes centrā māksliniece Luīze Rukšāne aktualizē un vērš skatītāja uzmanību uz fotogrāfiju kā atmiņu nesēju. “Mūsdienās dzīvojam tēlu pārpildītā pasaulē, kurā nereti iemūžinām lietas bezjēdzīgi. Uzsveru to, kas pirms simts gadiem bija jauns atcerēšanās veids, bet tagad kļuvis par daļu no tā, kā atceramies,” pauž Luīze Rukšāne. Agrākos laikos cilvēkiem mājās varēja būt dažādi formāli senču vai radinieku portreti – gleznas vai fotogrāfijas. Pārnēsājamā kamera nozīmēja, ka ikdienas dzīves pārejošos brīžus – atvaļinājumus, viesības – iespējams pārvērst attēlos un apkopot fotoalbumā. Šis laiks iezīmēja ne tikai jauna fotogrāfijas veida rašanos, bet arī līdz šim nebijušu notikumu atcerēšanās veidu. Mākslinieces murālis ir veltījums Smiltenes ainavu fiksējošai fotogrāfijai, kas uzņemta pirms vairāk nekā gadsimta. Fotogrāfija kalpo kā senas realitātes novilkums, kuru māksliniece interpretē, gleznojuma ietvarā ievietojot detaļas, kuras sākotnēji nedz reālajā ainavā, nedz fotogrāfijā nav pastāvējušas.

“Šis monohromais sienas gleznojums ir jau otrais murālis, kas rotā Latvijas pašvaldības. Prieks, ka cilvēki izrāda interesi, uzdod jautājumus un vēlas aprunāties par iespaidiem ikreiz, kad sākas rosība pie kādas no mājas fasādēm. Kopā ar kolēģiem no Mākslai vajag telpu līdz nākamajai vasarai plānojam atklāt vēl trīs sienas gleznojumus citās Latvijas pilsētās,” stāsta Ziedoņa klases vadītāja Elizabete Pavlovska. Murālis Smiltenē ir viens no pieciem lielformāta mākslas darbiem, kurus veido Imanta Ziedoņa fonda Viegli gaita izglītībā Ziedoņa klase sadarbībā ar fondu Mākslai vajag telpu, realizējot starptautisku Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta programmas projektu, kurā izglīto bērnu un jauniešu auditoriju par laikmetīgo mākslu. Pirmais projektā atklātais darbs bija Zīles Ziemeles sienas gleznojums Kopā, kas rotā Talsu mākslas skolas sienu.

 

Imanta Ziedoņa fonds Viegli, Ziedoņa klase realizē projektu “Es, cilvēks, pasaulē” laikmetīga kultūras procesa veicināšanas instruments (projekta Nr. EEZ/2021/1/28) ar Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta 2014. – 2021. gada perioda programmas Vietējā attīstība, nabadzības mazināšana un kultūras sadarbība atklātā konkursā Atbalsts profesionālās mākslas un kultūras produktu radīšanai bērnu un jauniešu auditorijai gūto atbalstu.

Strādājam kopā zaļai, konkurētspējīgai un iekļaujošai Eiropai!