Path 12

Talsos atklāts sienas gleznojums “Kopā”

2022. gada 18. jūlijs

Šovasar Talsu sirdī parādījies mākslinieces Zīles Ziemeles sienas gleznojums Kopā. Darbs tapis, iedvesmojoties no Imanta Ziedoņa grāmatas bērniem Es, cilvēks, pasaulē, kurā rakstnieks pievēršas dzīvības, laika, augšanas, attīstīšanās, darba un citām tēmām, kā arī iepazīstot Talsos sastaptos cilvēkus. Murālis Talsos ir viens no pieciem lielformāta darbiem, kurus šovasar realizē Imanta Ziedoņa fonda Viegli gaita izglītībā Ziedoņa klase sadarbībā ar fondu Mākslai vajag telpu. Sienas gleznojumi Latvijas reģionos radīti, pateicoties Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta atbalstam.

“Iepazīstot Talsu pilsētu, tās vēsturi un cilvēkus, kas te dzīvojuši un dzīvo, interesi radīja kāds neparasts un Talsiem būtisks cilvēks – Tīcs Dzintarkalns (1874–1937), kas savu dzīvi ar pilnu atdevi veltījis šai pilsētiņai Kurzemē. Murāļa kompozīcija tapusi, iedvesmojoties no Tīca Dzintaru mājas sienu gleznojumiem, kuros attēlotas dažādas pasakas un mitoloģiski sižeti. Talsos jau esošo sienu gleznojumu autors ir mākslinieks Kārlis Sūniņš, kurš vairāk pazīstams kā akvarelists, arī dzimis Talsu pusē. No šīs noskaņas arī ņemta ideja par akvarelīgo krāsu pāreju uz sienas Talsu centrā,” tā par mākslas darbu stāsta  autore Zīle Ziemele.

Sienas gleznojums radīts tautiskā romantisma stilā, kur Talsu mākslas skolas fasāde sadalīta vairākos sižetos. Gleznojuma kompozīcijā ir dažādi simboli, arī debesu spīdeklis, atgādinot par to, ka kopā dzīvojam vienā Pasaulē – zem Saules, kur ir daudz nezināmā. Mākslas darbā attēlots Talsu senpils atspīdums ezerā, savukārt, kamols kā kompozīcijas centrs simboliski ietver cilvēces kopīgo pieredzi Talsos – gan Ziedonisko attīstīšanos, gan Talsiem būtisko aušanas tradīciju. Māksliniecei Zīlei Ziemelei darba procesā iepazīt Talsu vidi un vēsturi palīdzējis novadpētnieks Imants Tamsons un folkloriste Liena Eidone, kā arī citi aktīvi talsinieki, Talsu novada muzejs un Talsu mākslas skola.

“Mūsu mērķis ir, lai laikmetīgā māksla pilsētvidē parādītos, kļūtu cilvēkiem pieejamāka. Esam uzrunājuši talantīgus latviešu māksliniekus, kuri iepazīst un pēta katrs savu vietu Latvijā, lai radītu laikmetīgus un videi atbilstošus murāļus. Sienas gleznojumi raisa interesi un rosina uz diskusiju par laikmetīgo mākslu, līdz ar to noteikti varam teikt, ka sabiedrība no šī procesa tikai iegūst un kļūst izglītotāka!” tā par projektu stāsta Ziedoņa klases vadītāja Elizabete Pavlovska.

Imanta Ziedoņa fonds Viegli, Ziedoņa klase realizē projektu “Es, cilvēks, pasaulē” laikmetīga kultūras procesa veicināšanas instruments (projekta Nr. EEZ/2021/1/28) ar Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta 2014. – 2021. gada perioda programmas Vietējā attīstība, nabadzības mazināšana un kultūras sadarbība atklātā konkursā Atbalsts profesionālās mākslas un kultūras produktu radīšanai bērnu un jauniešu auditorijai gūto atbalstu.

Strādājam kopā zaļai, konkurētspējīgai un iekļaujošai Eiropai!